SākumsMeklēt - īslaicīgi nepieejamsLapas karte - īslaicīgi nepieejams  

Register
Ielās
AutoTūnings
AutoTūninga projekti
» Latvija
» Import
Standarta auto
» Apraksti
» Testi
Vortāls
» Par
» Kontakti

402.lv sabiedrotie

Nissan 200sx Klubs [www]

DSM Club Latvia [www]

CelicaClub Latvia [www]


Jaunākais galerijā

Pašlaik 402.lv skata
Pavisam: 8
Reģistrēti: 0
Viesi: 8
Online:
Nav
MAX vienlaicīgu lietotāju: 211

AutoTūnings : Tehnoloģijas  

Viss par un ap interkūleriem

volviz
2005.11.02 14:14
komentāri: 11  

Visas lietas sasniedz savu robežu, arī zināšanas. Bet tā nav slika lieta kaut ko nezināt, priekš tam ir paredzēta visa nu jau mūsdienās pieejamā literatūra. Ja ir radies kāds jautājums par starpdzesētājiem (intercooler), mums ir atbilde. Ir apkopoti biežāk uzdotie jautājumi par starpdzesētājiem no visdažādākajām tēmām un skatu punktiem.

Kāda ir starpdzesētāja nozīme un/vai priekšrocība?

Starpdzesētāja uzdevums ir samazināt caurplūstošā gaisa temperatūru, kuru rada kompresors (turbsaspiežot gaisu.

 • Samazinot plūsmas temperatūru, palielinās gaisa blīvums (vairāk molekulu uz m 3 – vairāk gaisa), tādejādi dodot iespēju iegūt vairāk jaudas.
 • Samazinot temperatūru, samazinās iespēja dzinējam nodetonēt saspiešanas takts laikā.

Kā starpdzesētājs ietekmē dzinēja jaudas atdevi?

Jauda ir atkarīga no gaisa plūsmas blīvuma. Samazinot temperatūru palielinās gaisa blīvums, tādejādi rodas iespēja sadedzināt vairāk degvielas, tātad iegūt lielāku dzinēja jaudu.

Vai jebkāda dzesēšana ir labāka par nedzesēšanu?

Nē. Svarīga ir starpdzesētāja atbilstība dzinējam, kur galveno lomu spēlē divi faktori - efektivitāte (cik daudz siltuma tiek aizvadīts) un plūsmas pretestība (zaudētais spiediens), ko rada starpdzesētāja klātbūtne.

Vai pastāv atšķirība starp dažādiem starpdzesētājiem?

Pastāv divu veidu starpdzesētāji:

 • gaisa ūdens sistēmas, kur caurplūstoša gaisa plūsma tiek dzesēta ar ūdens (šķidruma) palīdzību.
 • gaisa-gaisa sistēma, kur dzesēšana notiek ar apkārt esošo gaisu (liekāks ātrums, vēsāks gaiss).
Gaisa-gaisa sistēma
Gaisa-ūdens sistēma

Kā gaisa starpdzesētājs var būt efektīvāks par ūdens sistēmas starpdzesētāju?

Apkārt esošā gaisa ir vairāk kā pietiekoši, lai atdzesētu sakarsušo gaisa plūsmu. (Ledaina ūdens izmantošana ūdens sistēmās ir vienīgais izņēmums). Braucot ar ātrumu 100km/h ar 300zs motoru pie pilnas noslodzes, pretī plūstošās gaisa masas ir aptuveni 10x lielāka kā tā, kura nepieciešamas, lai radītu tos 300zs.

Ūdens sistēmas starpdzesētāji uzkrāj atvadīto siltumu šķidrumā līdz dzinējs tiek atslogots un var notikt atgriezeniskais process, kad uzkrātais siltums tiks atdots atmosfērai. Problēma ar šādām sistēmām ir, ka siltumam ir jāpārvar vairāk šķēršļi - jo vairāk šķēršļu, jo lēnāks un neefektīvāks process ilgākā laika posmā.

Kāda veida starpdzesētāju izvēlēties?

Viss atkarīgs no apstākļiem, kādos tiks ekspluatēts dzinējs: ielas braukšana, drag-race, enduro sacīkstes (ilgākas par 2min).

 • Ielas braukšana: gaisa sistēmas starpdzesētājs ir ideāli piemērots, ar nosacījumu, ka tā lielums ir izvēlēts pareizi.
 • Drag-race: īslaicīgam spurtam piemērotāka būs ūdens sistēma pildīta ar ledainu šķidrumu, kas nodrošinās caurplūstošās plūsmas temperatūru zemāku par apkārtējas vides temperatūru.
 • Enduro sacīkstes – noteikti gaisa starpdzesētājs, jo tā siltuma atdeves process ir daudz labāks ilglaicīgā perspektīvā, kā arī neradīsies liekas problēmas ar tā uzturēšanu.

Kādi faktori jāņem vērā, izvēloties starpdzesētāju?

Spēkrata izmantošanas veids (skat. Iepr. Jaut.),

 • vieta: ja motortelpas konfigurācija neatļauj ievietot pietiekoša izmēra gaisa starpdzesētāju, tad ūdens sistēmas starpdzesētājs būs noteikti noderīgāks un labāk veiks sev uzdotās funkcijas.
 • Starpdzesētāja serdene: skatoties no maksimālās efektivitātes viedokļa starpdzesētāja serdenes konstrukciju atšķirība ir ļoti minimāla, galvenais faktors joprojām paliek starpdzesētāja lielums (virsmas laukums).

Vai no dzesēšanas viedokļa starpdzesētāja serdenes būtiski atšķiras?

Nē, gandrīz neatšķiras. Pasaulē starpdzesētāju salīdzināšana un testēšana aktīvi notiek vairāk kā 30 gadus un joprojām nav tāda ražotāja vai produkta, kura pārākums būtu viennozīmīgs un neapstrīdams. Jāpatur prātā, ka serdenes piemērotība tiek noteikta rēķinot starpdzesētāja efektivitāti attiecinot pret vilkmi.

Kāda ir starpdzesētāju serdeņu konstruktīvā atšķirība?

Katrs ražotājs cenšas produktu izgatavot pēc savām “receptēm”, taču par pamatu tiek ņemts viens no pasaulē sen zināmiem un izmantotiem starpdzesētāju serdeņu veidiem:

 • stieņa un plātnes konstrukcija: serdene tiek veidota salodējot daudzslāņu struktūru no plakanām plāksnēm, kas atdalītas viena no otras ar taisnstūrveida starpplākšņiem.
 • cauruļ-atloka konstrukcija: serdene tiek veidota no izplestas caurulīšu grupas, kas iet caur galveno atloku un ir pieldētas pie tā. Lielas noslodzes gadījumos, kas spiedieni sistēmā sasniedz 250psig, tad tiek izmantoti starpdzesētāji ar viengabala presēto serdeni.

Kāda nozīme ir cauruļu garumam?

Jo garāka caurule, jo lielāks spiediena zudums, tai pat laikā ir iegūstams neliels efektivitātes pieaugums.

IC trubas uz Mitsubishi Eclipse

Cik ļoti cauruļu garums ietekmē efektivitāti?

Ļoti minimāli. Vislielākais siltuma daudzums tiek atvadīts vietā, kur temperatūru starpība starp caurplūstošo gaisu un apkārtējo vidi ir maksimālā. Tas notiek caurules pirmajos centimetros, beigu gals, kur caurplūstošā gaisa temperatūra tuvojas vidējai, siltuma atvade būs minimāla. Ļoti bieži jāizvēlas attiecīgs cauruļu garums dēļ novietojuma īpatnībām

Kādi faktori ietekmē gaisa starpdzesētāja efektivitāti?

 • Frontālās virsmas laukums: tam ir izšķiroša nozīme. Ja tiek izmantots pietiekoša izmēra starpdzesētājs, tad palielinot tā laukumu 2x, tā efektivitāte noteikti nepieaugs proporcionāli, jūsu ieguvums būs kādi 5% pie palielinātām izmaksām un papildus svara.
 • Plāksnes virsma: šī virsma (serdenes plākšņu virsmu summa, caur kurām notiek dzesēšanas process) ir tieši proporcionāls frontālās virsmas laukumam un starpdzesētāja biezumam. Starpdzesētāja biezums ir kā koks ar diviem galiem, ar lielāku biezumu jūs panākat, ka plāksnes virsmas laukums būtiski palielinās, tomēr caurplūstošā gaisa plūsma kļūs mazāk aptveroša, kas savukārt samazina efektivitāti.

Vai ir kādi uzlabojumi, kurus ieteicams veikt sistēmas efektivitātes uzlabošanai?

Pastāv pāris sīkumi, kuriem būtu vērts pievērst uzmanību. Piemērota izmēra caurplūstošie kanāli, starpdzesētāja pareiza (atklāta) novietošana. Ja gaisa starpdzesētājs nesaņem pietiekoši daudz gaisa tā efektivitāte būs kādi 20% no maksimāli iespējamās.

Vispārpieņemtā praksē atdala divus veidustarpdzesētājus pēc izvietojuma:

 • Priekšā novietots (front mount)
 • Sānā novietots (side mount)
Front mount intercooler
Side mount intercooler

Visbiežāk uz ielas sastopamajiem standarta sporta auto ir vērojami sānā novieti starpdzesētāji, kas atkarībā no turbīnu skaita (viena vai divas) attiecīgi ir viens vai pa vienam katrā priekšējā spārnā.

Kāda efektivitāte ir sagaidāma no starpdzesētāja?

Tipisks gaisa sistēmas starpdzesētājs ielas vajadzībām sasniegs 60-70% efektivitātes, atbilstoši piemeklēts un pareizi novietots starpdzesētājs sacīkstēm var sasniegt efektivitātes rādītājus līdz 90%, taču šādu rādītāju sasniegšana prasa arī atbilstošu līdzekļu ieguldījumu.

Tipisks ūdens starpdzesētājs sniegs 75-95% efektivitātes – samazinoties efektivitātei, palielināsies noslodzes laiks. Papildus priekšrocība ir iespēja lietot ledu (ledainu šķidrumu) kā dzesētāju, kas ir vienīgā iespēja caurplūstošās gaisa plūsmas temperatūru pazemināt zem apkārtējās vides temp.

Kā tiek noteikta starpdzesētāju efektivitāte?

Efektivitāte ir attiecība starp caurplūstošas gaisa plūsmas samazināto temperatūru, kas attiecināta pret relatīvo temperatūru, ko pieliek turbīna/kompresors radot šo plūsmu.

Piemēram: Ja plūsmas radīšanai temperatūra tiek palielināta par 60ºC un starpdzesētājs atvada 45ºC no tiem tad efektivitāte būs:

Ef= 45/60=0,75 jeb 75%

Kas ietekmē spiedienu un plūsmas zudumus?

Visa iekšēja caurplūdes virsma to ietekmē, izmantoto cauruļu garums ir otrs svarīgākais faktors. Izmantojot divreiz garāku cauruli kā nepieciešams, tas radīs divreiz lielāku vilkmes pretestību esošajai plūsmai.

Cauruļu pievadi un turbulence pie tām ļoti minimāli ietekmēs plūsmu esošie zudumi ir minimāli.

Novietojot starpdzesētāju vienmēr to pozicionējiet tā, lai nodrošinātu minimālu pievadcauruļu garumu, kas noteikti uzlabos kopējo caurplūdi.

Cik lieli spiediena zudumi ir sagaidāmi?

Labam sniegumam caurplūdes spiediena zudumiem nevajadzētu pārsniegt 1-1,5psi. Ja tiek novēroti lielāki zudumi, tad vai nu izvēlēts neatbilstošs starpdzesētājs, jeb ir kāda cita problēma sistēmā.

Kas ir plūsmas zudumi caur starpdzesētāju?

Plūsmas zudums jeb caurplūstošā gaisa spiediena zudumi rodas dēļ starpdzesētāja aerodinamiskās pretestības, kuru plūstošais gaiss sastop savā ceļā plūstot caur starpdzesētāja serdeni. Zudumi tiek noteikti, kā spiedienu starpība pirms un pēc starpdzesētāja.

Vai kādi citi faktori ietekmē plūsmas spiedienu izņemot starpdzesētāju?

Jā, svarīga ir sistēmas kopējā uzbūve. Svarīga ir ieeja un izeja starpdzesētājā, tās līdzenums, gludums, kā arī vispārīgais cauruļu izvietojums, tām nevajadzētu būt izvietotām šauros leņķos.

Ja sistēmas spiediens tiek palielināts, vai ir nepieciešams mainīt starpdzesētāju?

Tas ir jādara retos gadījumos, kamēr novērojamie zudumi caur starpdzesētāju ir tieši atkarīgi no virsmas laukuma, maz ticams, ka lielāks starpdzesētājs būs nepieciešams. Ja spiediens tiek palielināts par kādiem 50% un zudumi pieaug 1,5-2 reizes, tad lielāks starpdzesētājs ir nepieciešams.

Vai starpdzesētājs var “saplīst”?

Ūdens sistēmas starpdzesētājiem ir vairāki vājie punkti, kas var radīt problēmas lietotājam – sūkņi, sūces savienojumos u.c.

Gaisa sistēmām vajadzētu kalpot bez īpašām problēmām.

Vai pastāv spiediena limits starpdzesētājiem?

Starpdzesētājs var neizturēt palielinātas slodzes, ja vien nav izgatavots speciāli šādiem ekspluatācijas apstākļiem. Starpdzesētāja iziešana no ierindas nav kā bumbas sprādziens, tas parasti izpaužas kā plaisas virsmā. (Spiedieni līdz 15psig parasti ir droši visām konstrukcijām).

Cik svarīga ir noplūde starpdzesētājā?

Sūce ūdens sistēmas starpdzesētājā var radīt nopietnas problēmas dzinējā, ja dzesēšanas šķidrums iekļūs ieplūdes traktā. Mazas sūcītes ir kaitinošas, taču neradīs problēmas dzinējam.

Kā starpdzesētāju pasargāt no korozijas?

Ūdens starpdzesētāja sistēmā ieteicams lietot antifrīzu. Gaisa starpdzesētājiem būs nepieciešama ārējā korozijas aizsardzība. Pulverkrāsošana laikam ir visefektīvāka un uzticamākā aizsardzība.

Vai starpdzesētāju var krāsot?

Var, bet to darot nedaudz samazināsies starpdzesētāja efektivitāte. Ieteicams būtu nokrāsot starpdzesētāja malas serdeni neaiztiekot.

Kādas ir uzturēšanas prasības starpdzesētājiem?

Ūdens starpdzesētājiem periodiski ir jāpārbauda dzesēšanas šķidruma daudzums. Ziemas laikā obligāti jālieto antifrīzs, to ieteicams lietot pastāvīgi, lai nodrošinātu sūkņu eļļošanu un aizsardzību pret koroziju. Regulāra vizuālā apskate.

Gaisa starpdzesētāji ir regulāri jāattīra no sarautajiem kukaiņiem un citiem netīrumiem. Visas caurules periodiski jāpārbauda. Starpdzesētāja skalošana būtu ieteicama ik pēc 20000km.


  Top.LV